Dopravní situace: Křižovatka Kunovice

30.01.2014 13:30

Popis dopravní situace

Poměrně zajímavou dopravní situaci nám nabízí jedna z hlavních křižovatek v obci Kunovice, nedaleko Uherského Hradiště. Pro řidiče znalého dopravních předpisů, o žádný oříšek nejde. Pro běžného řidiče, to však zase až tak zřejmé být nemusí.

Zajistěte svým zaměstnancům - řidičům - řádné proškolení o právních a ostatních předpisech BOZP (včetně dopravních předpisů), aby tuto, ale i mnohé další dopravní situace zvládali s přehledem a bezpečně.
Více informací a možnost objednání zde.
LOGO SAW (BOZP, PO)

Jedná se o křižovatku na hlavní silnici Uherské Hradiště - Kunovice, s vedlejšími silnicemi na obchvat Uherského Hradiště (směr Brno, směr Uherský Brod) a k obchodním centrům (Supermarket Slovácko a Hypermarket Albert).

Křižovatka je patrná na obrázku 1.

Situace křižovatky v Kunovicích

Obrázek 1 - Pohled na křižovatku; zdroj: [https://maps.google.cz/]

Jde o to, že na této křižovatce často dochází ke konfliktním situacím, především z důvodu nedání přednosti v jízdě.

Modelovou situaci zachycuje obrázek 2.

Situace křižovatky v kunovicích - pohled

Obrázek 2 - Pohled na křižovatku; zdroj: [https://mapy.cz]

K rizikové situaci dochází v případech, kdy se střetávají dva řidiči jedoucí směrem na Kunovice, přičemž jeden z nich jede z obchvatu (Uh. Brodu) a druhý z obchodního centra. Na obrázku 2 např. černé a bílé auto, viz naznačené trajektorie.

Znovu zdůrazňuji, že hlavní silnice vede z Uherského Hradiště na Kunovice (na obrázku shora dolů), oba řidiči tudíž přijíždějí na hlavní silnici ze silnic vedlejších.

V našem modelovém případě je velká pravděpodobnost, že se řidiči setkají (přibližně v místě přechodu, jak naznačují šipky) a jeden druhému bude muset dát přednost v jízdě.

Víte, který z řidičů bude mít přednost a proč?

Podělte se o své názory níže v diskusi nebo se zapojte na našich facebookovských stránkách

https://www.facebook.com/bezpecnostpraceuh.

S obdobnou situací se můžete setkat ve většině větších měst a ne vždy, ji semafory vyřeší za Vás (ty navíc mohou být mimo provoz).

Naneštěstí na těchto křižovatkách nejvíce trpí ti řidiči, kteří dopravní pravidla znají a dodržují.