Bezpečnost práce "u PC", část 3.

18.02.2014 22:28

Po přečtení předchozích dvou článků, by měl každý tušit, na jaké vlastnosti se zaměřit při výběru kancelářského stolu a židle (křesla). Nyní je na čase prázdný stůl zaplnit - vybrat správný monitor, klávesnici a myš.

Monitor

Monitor je základním zařízením sloužícím ke zobrazení grafických a textových informací zpracovávaných počítači.

Nejprve pro lepší pochopení textu uvedu základní pojmy z oblasti monitorů:

  • CRT: Cathode ray tube neboli klasická vakuová obrazovka;
  • LCD: Liquid crystal display neboli displej z tekutých krystalů (běžné ploché monitory);
  • Odezva: LCD technologie pracuje na principu, kdy se přes tekuté krystaly propouští světlo z podsvětlovacích trubic (u LED monitorů z LED diod). Podle toho, kolik světla se propustí, se zobrazí barva (jeden pixel složen ze tří subpixelů, každý s jinou barvou - červená, zelená, modrá). Těmto tekutým krystalům nějakou dobu trvá, než se ustaví do správné polohy, aby byla zobrazena požadovaná barva. Tato doba se nazývá odezva. Rozlišujeme ještě dílčí odezvy rise (rozsvícení) a fall (zhasnutí), tyto hodnoty se však dočtete až v podrobných recenzích a výrobci je obvykle neudávají;
  • Obnovovací frekvence: udává kolikrát za sekundu se obnový obraz CRT monitoru. U LCD nepodstatný údaj;
  • Pixel: zkrácení anglických slov picture element, obrazový prvek, který představuje jeden svítící bod na monitoru.
  • Pozn.: Účelem tohoto článku není podrobně rozebrat typy monitorů, jejich vlastnosti a technologie, ale spíše jen navést čtenáře správným směrem, při výběru monitoru pro pohodlnou a bezpečnou práci s PC.

Proto níže uvedené chápejte jako orientační a velmi shrnuté informace. Podrobně o jednotlivých přístrojích se dočtete na webových stránkách, zaměřených na hardware.

Dnes existují dva základní typy monitorů. Jsou to CRT monitory a "ploché" monitory. Ploché monitory můžeme dále rozdělit na LCD, LED, plazmové.

Běžně převládá názor, že CRT, tedy klasické monitory televizního typu, jsou dnes již překonané. To však není pravda a zejména pro jejich nesporné kvality, kterými jsou zejména vysoký kontrast, výborné nastavení barev, nízká odezva a téměř neomezené pozorovací úhly.

Jejich nabídka je však již značně omezena, spíše na doprodej a dražší kvalitní zařízení. Důvodem omezení je především velikost a hmotnost těchto monitorů, vysoká spotřeba energie, vyzařované elektromagnetické záření a v neposlední řadě nutnost nastavit obnovovací frekvenci alespoň na hodnotu 75 Hz.

Druhý zmíněný typ monitorů, tedy monitory "ploché", eliminují zápory CRT monitorů, avšak jejich klady nedokáží plně kompenzovat. Mezi největší zápory patří malý kontrastní poměr, značně omezené pozorovací úhly a zkreslování světlosti zobrazované plochy, delší čas odezvy, nativní rozlišení, pevná barevná hloubka a přítomnost tzv: "mrtvých pixelů". 

LCD monitory se prodávají v několika základních typech použitých technologií. Jsou to technologie TN, MVA/PVA, IPS. Každá z uvedených technologí se samozřejmě časem vyvýjela a tak existují i jejich různé typy. Nejlepší z výše uvedených je technologie IPS, která na maximální možnou míru eliminuje nedostatky ve vztahu k pozorovacím úhlům (až 178°), odezvě a barevnému podání. Nespornou výhodou technologie IPS je také fakt, že "mrtvý" pixel zůstává narozdíl od technologie TN černý a nesvítí.

Ještě krátce shrnu rozdíl mezi LCD a LED monitory. Nejprve asi pro upřesnění. Oba typy jsou ve skutečnosti LCD (tekuté krystaly), rozdíl je pouze v tom, jakou technologií jsou podsvíceny. U "klasických" LCD monitorů je to katodová zářivka, u LED monitorů samozřejmě LED diody. Podsvícení LED diodami sebou nese nižší spotřebu a údajně i vyšší kontrast. Vše ale není tak růžové, jak by se mohlo zdát. LED technologie podsvícení není žádnou novinkou. Používá se už několik let např. u displejů mobilních telefonů. V poslední době jde spíše o marketingový tah. Typů LED podsvícení je několik a pokud opravdu chcete pocítit rozdíl, je potřeba sáhnout po monitoru s direct LED podsvícením, což Vás však bude stát cca 30 000 a více. U levnějších LED monitorů s technologií Edge LED, je rozdíl oproti klasickým LCD téměř zanedbatelný.

Takže abych to shrnul. Na náš kancelářský stlů je ideální vybrat plochý monitor, řádně výškově a úhlově nastavitelný, v provedení technologie IPS, pokud se rozhodnete pro led, tak v provedení direct LED.

Naštěstí pro nás, většina běžně dostupných monitorů je narozdíl od běžně dostupných stolů a židlý schopna řádně plnit svou funkci v kanceláři. Samozřejmě čím více potřebujete zobrazovat detaily, barvy, ostrost, grafiku apod., tím více výběr zvažte.

Při výběru nezapomeňte zohlednit fakt, že na monitor byste se měli dívat alespoň ze vzdálenosti  50 cm a měli byste ho mít přímo před očima. Vhodné je tedy vybírat monitory, které lze řádně výškově nastavit. Vhodné je také nastavení sklonu monitoru, ať už vertikálního či horizontálního. Podobně jako u stolů, i zde bych se přiklonil spíše k tmavším matným barvám, včetně matných dsplejů.

Klávesnice a myš

Klávesnic je dnes nepřeberné množství druhů a typů. Bohužel i zde, se můžeme velmi často setkat s rádoby ergonomickými klávesnicemi, které ale ve skutečnosti ergonomické zase až tak nejsou.

Opět platí to co u všech komponent. Dejte přednost tmavším a matným barvám.

U klávesnice pozor na velikost. Většinou jsou standardizované, lze se ale setkat s různými extra malými i extra velkými klávesnicemi. Klávesnice by Vám měla umožnit základní prstoklad, tj. levá „asdf“, pravá „jklů“ a z této výchozí pozice řádný dosah na ostatní klávesy, kromě kláves funkčních.

A jak je to s těmi „zahnutými“ klávesnicemi? Zase až tak velké terno to není. Určitě pozor na klávesnice, které jsou zahnuté „až příliš“. To je jen pro efekt – marketingový tah. Zahnuté klávesnice by měly eliminovat jedno základní riziko a to ohyb zápěstí doleva / doprava. Pokud se podíváte na svůj kloub, od nějž Vám začíná prostředníček, ať už levé nebo pravé ruky a pokud vidíte kost, které z tohoto kloubu vede směrem do zápěstí, tak tato kost by při psaní na klávesnici měla být vždy rovnoběžně s celým předloktím. Pokud máte rovnou klávesnici, pravděpodobně dochází k tomu, že ruce v zápěstí lomíte (doleva / doprava), čímž vzniká tlak na vnitřní tkáně zápěstí a zaděláváte si na zdravotní komplikace. Takže zahnutou klávesnici ano, ale ne příliš.

Pro myš platí totéž, jako pro klávesnici. Zápěstí by měla být vůči předloktí rovně, nekřivit doleva ani doprava. U myši si dejte ještě větší pozor na výběr velikosti. Myš musí správně padnout do ruky. Příliš malá, ale i příliš velká myš je na obtíž.

Vpřípadě, že používáte podložku s gelovým polštářkem, velmi doporučuji tuto střídat s klasickou podložkou. Pokud pracujete 8 (nebo i více) hodin, polštářek značně tlačí na vaše předloktí. Tím sice dá odpočinout jiným partiím ruky, ale v místě dotyku působý nadměrný tlak.

Příště pár slov k ostatním faktorům ovlivňující práci "u PC" a závěrečné shrnutí zásad správného sezení, práce s klávesnicí, myší a monitorem.

O své zkušenosti se s námi můžete podělit níže v diskusním fóru.

Autor článku: Ing. Vít Hofman, OZO BOZP, TPO