Bezpečnost práce "u PC", část 2.

15.02.2014 22:23

V minulém článku jste se dověděli, jak má vypadat správný stůl pro práci s PC. Tak aby jsme u něj nestáli, pojďme se vrhnout na ideální židli nebo chcete-li, křeslo pro práci s PC.

Ideální židle pro práci s PC

Výběr správné židle k PC je velmi opomíjenou záležitostí. Možná je to dáno i tím, že opravdu vhodná židle, je velmi nákladnou položkou. Velkou roli pravděpodobně hraje i neznalost, protože i mnohé, zcela nevhodné židle a kancelářská křesla, mohou na první pohled pro lajka působit velmi pohodlně a ergonomicky.

Opět jen shrnu základní předpoklady, které by měla vhodná židle mít. Jsou to:

  1. nastavitelná výška sedáku;
  2. nastavitelný sklon sedáku;
  3. nastavitelný sklon opěrky zad;
  4. nastavitelná výška opěrky zad;
  5. nastavitelná výška opěrky hlavy;
  6. nastavitelný sklon opěrky hlavy;
  7. vybavenost loketními opěrkami.

Ideální také je, pokud židle disponuje synchronním mechanismem pohybu opěrky zad a sedáku a nastavitelnou silou přítlaku opěrky na záda. Synchronní pohyb opěradla a sedáku židle zabezpečuje správnou pozici uživatele. Mechanika se většinou nastavuje dle váhy uživatele. Nastavitelný přítlak zajistí, že uživatel je stále opřen o opěrku zad, aniž by ho tato do zad nepříjemně tlačila.

Ostatní vlastnosti, zejména co se týče materiálů a provedení židle, jsou myslím víceméně na zvážení každého uživatele. Jen bych ještě zmínil, že některé „rádoby“ ergonomické židle, mají před opěrkou zad síťovinu. Údajně proto, aby se Vám záda nepotila. Takové židle nebrat! Opěrka zad slouží pro opření zad a ne k tomu, aby se před ni dala síťovina a nedalo se o ni opřít.

Při výběru židle určitě zohledněte i nosnost židle a velikost koleček (čím větší, tím „lépe“ jezdí a „méně“ ničí podložku). Velikost koleček je ideální alespoň 65 mm průměr.

Pád ze židle - ergonomie
I takhle to může někdy dopadnout...
Autor: Lee J Haywood; zdroj: https://www.flickr.com; licence: (cc) creative commons

Pamatujte při výběru židle na to, že každý je jiný. Vhodná židle by se měla umět přizpůsobit každému "standardnímu člověku" přímo na tělo.

Autor článku: Ing. Vít Hofman, OZO BOZP, TPO